Profil: Konec Bohuslava Svobody, konec modré Prahy

Profil

Nakonec ze všech líbivých tváří, které hlavní strany nasadily v roce 2010 do boje o pražský magistrát, vydržel nejdéle. A oproti Zdeňkovi Tůmovi z TOP 09 či Jiřímu Dienstbierovi z ČSSD se dostal i k primátorskému řetězu. Nyní ho však musel sundat.

 Bohuslav Svoboda
23.5.2013 20:59   |  

Pražský primátor Bohuslav Svoboda odchází ze svého postu rozezlen: „Já jsem na podzim 2011 vyhodil kmotry z pražské radnice, dnes se vrátili hlavními dveřmi a červený koberec jim rozvinula TOP 09,“ vzkázal TOP 09, která se rozešla se Svobodovou ODS a nejspíše utvoří novou magistrátní koalici s ČSSD. Ve stávajícím zmateném volebním období tak vzniká už třetí pražská magistrátní vláda, kde si moc postupně vyzkoušel každý s každým. Pro ODS to však znamená ránu: po 22 letech přichází o post primátora, v roce 2006 ji přitom ještě volilo 54 procent Pražanů. Pro odcházejícího Svobodu to však nebyla ztracená tři léta: vybudoval si auru „kmotrobijce“ a slušně dokázal kormidlovat mezi mnoha politickými a byznysovými frakcemi kolem magistrátu.

Těžké námluvy s ODS

Až do září roku 2010 si ho veřejnost pamatovala jen jako elegantního porodníka s motýlkem, který v 90. letech vedl Českou lékařskou komoru. O to větší to bylo překvapení, když ho jako králíka z klobouku na podzim vytáhla pražská ODS jako lídra v jednom z pražských obvodů a pak z něj udělala i kandidáta na primátora. Přitom dvě dekády dokázal odolávat jakékoliv nabídce z politiky (výjimkou byla v roce 1998 senátní kandidatura za Čtyřkoalici v Liberci) a věnoval se svému povolání. Byl postupně přednostou gynekologicko-porodnické kliniky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, proděkanem fakulty, od roku 1992 pak prvním prezidentem České lékařské komory. Po druhém volebním období však musel skončit v čele komory a doktoři si do čela zvolili ukřičeného šéfa Lékařského odborového klubu Davida Ratha.


ONLINE ROZHOVOR: Kdo bude řídit Prahu? Ptejte se Tomáše Hudečka z TOP 09


Jeho příklon k ODS se rodil pomalu a těžce: V roce 2007 však přesvědčil komoru, aby přeci jen pozvala na slyšení tehdejšího ministra Tomáše Julínka. Přes doktorské známosti se však dostal i do pražské politiky, kdy ho další doktor a šéf pražské ODS Boris Šťastný oslovil, aby připravil volební program věnovaný vzdělávání pro komunální volby (nyní toho Šťastný hořce lituje). V roce 2010 už tak vedl pražskou ODS do zdánlivě ztraceného boje po neslavné éře Pavla Béma. S vyhlášením výsledků voleb, ve kterých TOP 09 získala 26 mandátů, ODS 20 a ČSSD 14, se rozjelo měsíční licitování, kdo s kým. Ze začátku si Svoboda věřil, že se mu podaří dotáhnout do konce pravicovou koalici s TOP 09. Lídrovi TOP 09 slíbil před televizním kamerami poslušnost hláškou, že „by sním šel krást i koně“. Když mu ale zkušenější spolustraníci za zády domluvili koalici s ČSSD, nerezignoval, ale překvapivě rychle vplul do pražského intrikaření.

Autentický pravičák. Ale už v opozici

Jeho primátorský odkaz je mixem výher i proher. Jeho majstrštykem byl bezpochyby 21. listopad 2011, kdy se mu podařilo proti většině své pražské ODS prosadit novou koalici s vítěznou TOP 09 a ještě si udržet primátorský řetěz. Že jeho ad hoc mocenská koalice několika pražských částí ale vše neprosadí, bylo zjevné například u boje o pražský dopravní podnik. V srpnu 2012 neudržel v čele podniku svého spojence Vladimíra Liche. Před dvěma měsíci navíc policie obvinila deset pražských radních včetně Svobody v kauze projektu opencard.

Přestože se ještě před měsícem zdálo, že Svoboda posiluje po rezignaci svého někdejšího kamaráda a pak nepřítele Šťastného ze zastupitelstva, v květnu bylo jasné, že ho i s celou ODS partnerská TOP 09 hodila přes palubu. Svoboda přišel nyní o primátorský řetěz, ale zjevně se ještě nevzdává: „V tuto chvíli jsme připraveni hrát nejen důstojnou roli v opozici, ale i roli jediné pravicové strany v Praze,“ prohlásil bojovně na zastupitelstvu těsně před svým odvoláním.


Čtěte také:

ONLINE: ČSSD, KSČM a TOP 09 odvolaly primátora. Prahu povede Hudeček

Tenhle magoš není pro mladý

TOP 09 řeší, jak bude vládnout Praze

David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Brusel nutí české banky, aby se zadlužovaly. Ztratí až tři miliardy ročně

Brusel nutí české banky, aby se zadlužovaly. Ztratí až tři miliardy ročně

Evropská unie podkopává český finanční systém. Domácí banky mohou být přinuceny se zadlužit v objemu až 150 miliard korun, aby učinily zadost chystané regulaci z dílen Evropské… více

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Komerční prezentace
Mobilní web